• Print
close
Breaking news

Myślałem, że 2017 rok będzie taki sam, jeśli chodzi o problemy, przeżycia ...read more Sie­dzia­łem już drugi mie­siąc w szpi­talu. Kilka tysięcy kilo­me­tr...read more W POPRZEDNIEJ CZĘŚCI „Za dwie godziny spo­tka­nie, a ja nie gotowy. K...read more

Hejt vs. Krytyka

Zanim zaczniemy to chce Wam przekazać parę informacji. W sobotę pojawi się jedna z ostatnich części „…Autobusu”, więc na opowiadanie „OMG” trzeba będzie trochę poczekać. Jeśli ktoś z Was nie czytał któregoś z tych opowiadań to na samym dole wpisu będą wyświetlone.


 

Każdy z nas w pewnym sensie jest tym nieszczęsnym hejterem. Ciężko mi uwierzyć, że nigdy nie napisaliście jakiegoś niezbyt ciekawego komentarza, wyśmiało czy po prostu już w myślach mieliśmy „Jaka brzydka”, „Pedał”,”Ona się puszcza” i wiele, wiele, wiele innych tekstów. Nie chcę tu walczyć z tym hejtem czy po prostu prześladowaniu, a także go nie popieram. Chodzi o to, że wiele osób myli krytykę z hejtem.

Wyjaśnijmy sobie co to jest krytyka, czyli ” Analiza i ocena dobrych i złych stron z punktu widzenia określonych wartości (np. praktycznych, etycznych, poznawczych, naukowych, estetycznych, poprawnych) jako niezbędny element myślenia” Wikipedia. Prościej mówiąc oceniamy subiektywnie każdy możliwy aspekt np. dzieła z uzasadnieniem. Przykład takiej naprawdę prostej krytyki to „Nie podoba mi się ta czerwona koszulka, ponieważ nie lubię czerwonego koloru”. Czy w jaki kol wiek sposób uraziłem kogoś? No pewnie, że nie! Wiele osób już to nazywa hejtem, co jest błędnym rozumowaniem, ponieważ nie było napisane „Strasznie brzydka koszulka w ogóle bym w niej nie chodził, a ty w niej wyglądasz tragicznie” i tu już się pojawia hejt, czyli obraza drugiej osoby nie podając powodu dlaczego wygląda tragicznie i nie jest subiektywna. Zazwyczaj takie zachowanie to tylko oznaki zazdrości lub innych silnych emocji. Bo każdy kto jest opanowany i wychowany umie powstrzymać emocje i w swojej krytyce nie obraża nikogo tylko wyraża nią swoją opinię.

tumblr_nrmid5BytV1s8slpvo1_500

 

Jak krytykować lub napisać „hejt” w pozytywny sposób?

Na początku napisz, że szanujesz daną teorię i jeśli się z nią nie zgadzasz napisz to. Spróbuj podważyć argumenty tej osoby lub po porostu napisz własne, ale takie które da się potwierdzić. Oczywiście komentarze nie mają wyglądać jak jakieś dyplomatyczne rozprawki. Wystarczy, że własnymi słowami spróbujemy to tej osobie wytłumaczyć tylko bez wulgaryzmów. Od razu może wyjść z tego jakaś dyskusja co jest dobrym skutkiem. Jak już rozróżniamy krytykę od hejtu i umiemy napisać to teraz wystarczy to wdrożyć w nasze życie.

Oczywiście pojawiają się typowe hejty z którymi mamy codziennie do czynienia. No i tutaj jak zawszę pojawia się pytania jak z tym walczyć?! To tutaj jest grubsza sprawa, bo tak na prawdę nie ma takiego idealnego sposobu aby zwalczyć hejt. Można oczywiście nie zwracać na to uwagę, ale za każdym razem jak będziesz widzieć jakieś nie miłe komentarze to albo uodpornisz się na to lub po prostu pękniesz. To zależy jakim silnym człowiekiem jesteś. Mi się udało uodpornić przynajmniej do pewnego stopnia. Są pewne granice. Wielu nas musi znaleźć sposób radzenia sobie z hejtem oraz co najważniejsze przyjęciem krytyki co bywa bardzo trudne. Nawet dla mnie.


Mam nadzieję, że wpis Wam się podobał. Jak tak to napiszcie komentarz lub kliknijcie tą emotikonkę na dole 🙂

A jeśli pojawiły się jakieś błędy to przepraszam 🙂 Jak najszybciej je poprawię!

Wpadajcie też na Facebook’a!

 

 

Facebooktwitter

2 komentarze

2 komentarze

 • avatar image
  Aneta
  10 marca 2016 Reply

  WOW! Mega! W końcu ktoś to napisał!

 • avatar image
  Mateusz Jaworowicz
  14 marca 2016 Reply

  Nareszcie wróciłeś :D Kolejny mega wpis, a na autobusik czekam z niecierpliwością

Leave a reply

Post your comment
Enter your name
Your e-mail address

Story Page